Loading...
Dětská jóga 2017-11-21T13:52:03+00:00

Co je dětská jóga

Kdo zná jógu, určitě může zapochybovat a začít přemýšlet o tom, jak může děti bavit něco tak pomalého, výdrže v pozicích a neustálé soustředění. Ale nenechte se odradit, mnohé jógové pozice jsou pro děti naprosto přirozené a v podstatě denně používané. Jen se občas podívejte, v jakých polohách spí nebo odpočívají, jak rádi lezou po čtyřech a hrají si na různá zvířátka, jak mají rádi bublifuk a nekonečné foukání aby byly další a další bubliny.

A právě dětské bezprostřednosti, spontánnosti a hravosti využíváme v hodinách dětské jógy. Jednoduché jógové pozice učíme děti pomocí říkanek, písniček a pohádek, kdy nám pomůže i jejich nekonečná fantazie. V našich lekcích si s dětmi zazpíváme, pomocí oblíbených hudebních nástrojů děti cvičí cit pro rytmus a samozřejmě nechybí ani běhání a dovádění při písničkách. Kromě toho děti poznávají nové kamarády, musí se naučit řešit nové situace, vyrovnávat se s novými pocity.

Jednou z hlavních zásad a pozitiv je vytvoření nesoutěžního prostředí.

Dětská jóga je speciálně upravená, proto se značně liší od jógy pro dospělé. Liší se výběr cviků, prováděná dynamika a celková atmosféra, lekce musí být zábavná a hravá. Cvičením jógy se děti učí poznávat lépe své tělo a uvědomovat si jeho jednotlivé části. Dětská jóga má dokonce i vliv na lepší spánek, soustředění, rozvoji fantazie a učí úctě k sobě samému, ale i k okolí.Lekce jógy jsou vedeny zábavnou a hravou formou.

Přijďte vyzkoušet s dětmi jógu a uvidíte, že se stane vaší společnou hrou a radostí. Těší se na vás teta Šárka.

Jógahrátky s batolátky

Pro děti 1,5 – 2,5 roku

Na co se můžete v jógahrátkách těšit? Cílem dětské jógy není naučit děti všechny pozice a trénovat výdrž v nich, ale jde o uvědomění si sama sebe, naučit se vnímat kdy je tělo uvolněné, správnému dýchání, trénování rovnováhy a vnímání rytmu. Dětská jóga pro nejmenší děti procvičuje různé cviky protahovací a balanční s pomocí maminky, jde o vzájemné naladění maminky a dítěte na společnou aktivitu. Pomalejší části střídají živější cvičení podkreslené písničkami. Ve cvičení trénujeme vnímání rytmu k čemuž využíváme u dětí oblíbené hudební nástroje.

Nejsnadnější a pro děti přirozené pozice s dětmi cvičíme pomocí říkanek a písniček. Maminky s dětmi si na závěr vyzkouší krátkou relaxaci, přizpůsobenou věku dětí, vybarví si mandalu a vytáhnou myšlenku na další dny. Našim přáním je aby se jóga stala maminkám novou inspirací a motivací jak s dětmi trávit společné chvíle. Lekce trvají 45 minut.

Dětská jóga rozvíjí tvořivost, představivost, soustředění a pomáhá k sebepoznání.

Malí jogínci a plyšoví kamarádi

Pro děti 2 – 4 roky

Na co se můžete v jogínkách těšit? Děti na nové podněty a kamarády a maminky na inspiraci a nové nápady jak si s dětmi hravě zdravě zacvičit. Pomocí říkanek a písniček a hraním na zvířátka nacvičujeme jednotlivé pozice a krátké sestavy. Nejde ovšem o nějaké výdrže, ale především o balanční a protahovací cviky a správné dýchání, zatím ještě s pomocí maminky. Lekce jsou přizpůsobovány vývoji dětí a jsou vedeny hravou formou.

Pomalu přecházíme od balančních cviků k nejlehčím pozicím. Do jednotlivých pozic děti přivede říkanka nebo pohádka nebo jen přirozené pohyby zvířátek. Mezi ty nejzákladnější pozice, které s dětmi začínáme nacvičovat, patří strom, motýlek, pes, kočka, střecha, ježek, pozice dítěte.

Důležitá v našem cvičení je motivace dětí. V lekcích nechybí ani prostor pro běhání a hry, aby děti svou energii využili na správném místě. Další částí lekcí jsou muzikohrátky s různými hudebními nástroji a na závěr si děti užijí i výtvarné činnosti.

Dětská jóga rozvíjí tvořivost, představivost, soustředění a pomáhá k sebepoznání. Maminky s dětmi si na konci vyzkouší relaxaci, která je přizpůsobena dětem. Lekce trvá 45 minut.

„Podívejte na nožičky,
jsou tam paty, taky špičky.
Na špičce jak kytičky
rostou malé prstíčky.“
(Pohyb s říkadly, Z. Pospíšilová, P. Poláčková)

Jogínci a kouzelná víla

Jogínci – 4-10 let

Jogínci je cvičení dětské jógy pro děti bez rodičů. Lekce mají pravidelný sled, aby děti věděly co je čeká. Začínáme vítacím rituálem a společným rozdýcháním. Hlavní část lekce je příběh, který děti prožijí – nebo spíše procvičí a učí se tak přirozeně jednotlivé pozice. Pomalejší části střídají hry, soutěže, honičky, atp. Během našich lekcí jde především o vnímání těžiště těla – balanční a protahovací cviky – a správné dýchání, což je jeden ze základních předpokladů pevného zdraví, proto se dýcháním jóga pozorně a dopodrobna zabývá. Důležitá v našem cvičení je motivace dětí. Využíváme oblíbené hudební nástroje, motivaci hlasem, příkladem, hrou, melodií či říkankou, obrázkem nebo hračkou a vlastními výrobky dětí.

Děti čeká nakonec krátká relaxace, aby si děti uvědomily rozdíl mezi napětím a uvolněním a samy se naučily uvolnit, když potřebují. A během relaxace možná přijde kouzelná víla a odmění děti za to, jak krásně cvičily.Lekce trvají 45 minut

„Jednou brzy z rána
ozvala se rána.
Byla to jen chvilička,
slunce spadlo z nebíčka.
Já to jen tak nenechám,
na nebe ho zpátky dám.“
(Pohyb s říkadly, Z. Pospíšilová, P. Poláčková)

Kdy a kde cvičíme

Cvičení probíhá v nově zrekonstruované a prostornější tělocvičně v dětském centru Duhový ráj, Okružní 1, Brno Lesná.

 • pondělí – 16:00 – 16:45 děti 3 -5 let s rodiči – rezervujte
 • pondělí – 17:00 – 17:45 děti 4-8 let bez rodičů – rezervujte
 • čtvrtek – 9:00 – 9:45 děti 1,5 -2,5 roku – rezervujte
 • čtvrtek – 10:00 – 10:45 děti 2,5 -3,5 roku – rezervujte

Šárka Květoňová, lektorka jógy pro děti

 • instruktorka dětského plavání – školení Matuška akreditované MŠMT – 2007
 • instruktorka dětského cvičení – 2014
 • instruktorka aquaerobicu – 2006
 • instruktorka dětské jógy – Metodika cvičení dětské jógy, akreditace MŠMT Česká asociace dětské jógy – 2015

Maminka dvou holčiček, majitelka dvou psů a 15 slepic, mám ráda nové zkušenosti a nové výzvy a určitě se pyšním i nějakými chybami.

„Každý den v životě je jen jednou.“

Těším se na vás, Šárka.

Ceník jógy pro děti v Brně

 • Kurz jógy: 20 lekcí 2200,-
 • Jednotlivá lekce: 150,- Kč

AKCE – ZKUŠEBNÍ LEKCE DĚTSKÉ JÓGY ZDARMA

Sledujte naše akce zkušebních lekcí zdarma a vyzkoušejte si tak s dětmi novou aktivitu. Tuto akci mohou využít pouze noví jogínci. Lekce cvičení probíhají na Okružní 1 . Cvičíme s dětmi od 1,5 roku do 10 let.

Jak se přihlásit?
Zkušební lekci si můžete domluvit buď telefonicky na 604 344 219 nebo napište na info@ciperove.com. Pro rezervaci je třeba nahlásit jméno dítěte, datum narození, telefonní kontakt a email na rodiče.

Přehled cvičících skupinek na Okružní :

 • Pondělí – 16.00 – děti s rodiči 3-4,5 let, 17.00 – děti bez rodičů 4,5-9 let
 • Čtvrtek – 9.00 – děti s rodiči 1,5 – 2 roky, 10.00 – děti s rodiči 2,5-3,5 roku

Kurz: pravidelné chození ve stejný den a stejný čas v uvedeném termínu za zvýhodněnou cenu. Do kurzu se můžete přidat i během pololetí.

Jednotlivá lekce: možnost cvičení si vyzkoušet nebo chodit jen když máte čas, nezaručujeme místo, je třeba si předem domluvit, zda je volno, aby s vámi lektorka počítala.

ROZVRH ZDE